Gdy otrzymujesz pożyczkę pozabankową musisz ponosić różne koszty związane choćby z oprocentowaniem czy marżą. Wśród nich znajdzie się także prowizja za uruchomienie pożyczki. Jakiego rodzaju jest to opłata i ile może maksymalnie wynosić? Podpowiadamy!
Czym jest prowizja?
Prowizja za uruchomienie pożyczki jest opłatą, którą ustalają pożyczkodawcy i wliczają do kosztów. Naliczana jest jeden raz w momencie udzielania pożyczki. Wiąże się ona z tym, że firma przepracowała proces niezbędny do wydania decyzji oraz umowy. Nie jest więc to koszt związany z odsetkami. Prowizja występuje jedynie wtedy, gdy decyzja pożyczkowa jest pozytywna. Jeśli instytucja odrzuci Twój wniosek, to nic nie zapłacisz.
Prowizja za uruchomienie pożyczki – czy to dozwolone?
Tak, prowizja za uruchomienie pożyczki jest zgodna z prawem. Firma pożyczkowa wykonuje wszakże pracę. Trzeba przetworzyć i rozpatrzyć wniosek, zweryfikować dane osobowe i tożsamość wnioskodawcy, a także informacje o rachunku bankowym. Konieczne jest obliczenie zdolności kredytowej oraz sprawdzenie danych w BIK. To wszystko musi zrobić albo pracownik, któremu firma wypłaca wynagrodzenie albo system, za którego obsługę firma płaci. Prowizja ma więc pokryć te koszty, które ponosi w na tym etapie pożyczkodawca.
Ile może wynieść maksymalna prowizja za udzielenie pożyczki?
Przepisy Ustawy o kredycie konsumenckim oraz Kodeksu cywilnego regulują maksymalną prowizję za udzielenie kredytu i pożyczki. Maksymalnie w skali roku prowizja nie może przekraczać 25% całej wartości udzielonej kwoty plus 0,5% za każdy miesiąc spłaty, lecz nie więcej niż 100% całej udzielonej kwoty. Oznacza to, że jeśli przykładowo weźmiesz 10 000 zł
Czy można uniknąć prowizji?
Tak, możesz uniknąć płacenia prowizji, jeśli znajdziesz taką ofertę, w której firma pożyczkowa oferuje prowizję na poziomie 0%. Pożyczkodawca może tak zdecydować, chcąc być konkurencyjnym wobec innych podmiotów proponujących podobne zobowiązania.
Jak zapłacić jak najniższą prowizję?
Na stronie Pożyczka na 5 możesz znaleźć bardzo wiele różnorodnych ofert. Nie musisz decydować się na pierwszą lepszą z biegu, lecz na taką, która rzeczywiście będzie dla Ciebie jak najbardziej opłacalna. Pamiętaj jednak, że niska prowizja, a nawet jej całkowity brak nie oznacza jednak, że dana pożyczka jest najtańsza. Patrz na wszystkie koszty – wartość RRSO i oprocentowania oraz to, jaka będzie całkowita kwota do spłaty.
Pożyczki ratalne pod kątem wysokości prowizji możesz porównać tutaj: Ranking pożyczek ratalnych.