Wiadomo, że gdy zaciągniesz pożyczkę ratalną, to będziesz mieć obowiązek spłaty rat. Nie możesz przy tym się migać – firma pożyczkowa będzie oczekiwała terminowych spłat. Jeśli takowych nie otrzyma, podejmie kroki windykacyjne. Dlatego właśnie pożyczka na członka rodziny, a nie na siebie nie zawsze jest dobrym pomysłem.
Pożyczka na członka rodziny – czy w ogóle istnieje taki produkt finansowy?
Formalnie nie ma takiego produktu finansowego jak pożyczka na członka rodziny. Możesz spotkać się z ofertami pożyczki ratalnej, pożyczki na dowolny cel czy pierwszej darmowej pożyczki, ale nie znajdziesz oferty pożyczki na inną osobę niż osoba wnioskująca. Firmy pożyczkowe mogą udzielić finansowania tylko tym klientom, którzy złożyli wniosek. Nie można złożyć osobiście wniosku, jednocześnie podając dane nie swoje, a członka rodziny. Dotyczy to także osób niespokrewnionych i całkiem obcych.
Pożyczka ratalna a obowiązek spłaty rat
Teoretycznie może być tak, że weźmiesz pożyczkę na osobę trzecią. Ale we wniosku będą widniały Twoje dane i to Ty będziesz wówczas dłużnikiem dla firmy pożyczkowej. De facto nie skorzystasz na zobowiązaniu, a będziesz musiał spłacić raty. Nie będziesz mieć możliwości przesunięcia obowiązku uregulowania długu na osobę, na której rzecz przekazałeś pieniądze.
Czy w rodzinie można się dogadać w sprawie spłaty pożyczki?
Może być tak, że to Ty weźmiesz pożyczkę ratalną i będziesz ją spłacać, ale pieniądze otrzyma członek Twojej rodziny. W praktyce możesz się dogadać co do takiego przedsięwzięcia i ustalić szczegóły z zainteresowanym członkiem rodziny. Jakkolwiek wszelkie ustalenia ustne nie będą stanowiły mocnego dowodu w sprawie udzielenia pożyczki i związanym z tym obowiązkiem spłaty.
Bywają rodziny, której członkowie darzą się głębokim zaufaniem i dbają nawzajem o to zaufanie. Jednak, gdy przychodzą trudności finansowe może dojść do kłótni – i to w najbliższej rodzinie. Istnieje prawdopodobieństwo, że przeciw bliskiej osobie powstanie oskarżenie o to, że chciała ona wyłudzić pieniądze od faktycznego pożyczkobiorcy.
Nikt nie może odmówić Ci prawa dogadania się w rodzinie w sprawie pożyczki na kogoś innego. Pamiętaj tylko, że takie rozwiązanie jest ryzykowne, a na szali znajdą się relacje z osobami, które są Ci najbliższe.
Uważaj na fałszywe dane we wniosku!
Bardzo niemądrze jest fałszować dane we formularzu i wniosku pożyczkowym. Może to wynikać z motywacji wzięcia pożyczki na kogoś innego. Nawet jeśli takie intencje będą dobre, to sposób ich realizacji okaże się niezgodny z prawem. Zgodnie z art. 297 K.k. za podanie fałszywych danych we wniosku można ponieść odpowiedzialność karną do nawet 5 lat pozbawienia wolności. Przestępstwem jest nie tylko podanie nieprawdziwych danych osobowych, ale też kłamstwo na temat sytuacji finansowej.
Pożyczka na członka rodziny – czy to dobry pomysł?
Dobra praktyka w pośrednictwie finansowym każde doradcy finansowemu odradzać klientowi branie pożyczki na kogoś innego. Z jednej strony można zrozumieć potrzebę bliskiego. Przykładowo – mój brat nie może wziąć pożyczki, bo nie ma dochodu, ja mu nie pożyczę, bo nie mam wolnego kapitału, ale mogę spłacać za niego raty. Tylko, że gdy Ciebie spotka jakieś nieszczęście (np. stracisz pracę), to i tak obowiązek spłaty rat będzie na Tobie ciążył.
Natomiast możecie w swoim rodzinnym gronie znaleźć inne rozwiązanie, ratujące osobę potrzebującą. Może to być chociażby pożyczka od rodziny. Niekoniecznie musi chodzić o Ciebie. Może macie w rodzinie kogoś, kto byłby zdolny udzielić finansowego wsparcia. Pamiętaj, że w takich przypadkach można zawsze sporządzić umowę pożyczki od członka rodziny.