Pożyczka online należy do współcześnie najpopularniejszych produktów finansowych. Mimo to ciągle można spotkać klientów, którzy obawiają się wnioskowania online. Z jednej strony ich obawy nie biorą się znikąd – w końcu żyjemy w dobie cyberprzestępczości, a media ciągle podają wiadomości o kolejnych oszustwach czy wyłudzeniach danych. Z drugiej strony jeśli zawnioskujesz u renomowanego pożyczkodawcy, to nie musisz się niczego obawiać.
Czy firmy pożyczkowe dbają o bezpieczeństwo klientów?
Firmy pożyczkowe zobowiązane są do ochrony wszystkich danych, jakie podają klienci. Internetowy wniosek o pożyczkę jest objęty dokładnie takimi samymi przepisami prawnymi jak ten, który wypełnisz u pracownika pożyczkodawcy. Gdyby któraś firma pozwoliła sobie na wyciek informacji pożyczkobiorców, to spotkałyby ją surowe konsekwencje i sankcje prawne. Dlatego też platformy internetowe, poprzez które możesz uzyskać zobowiązania są chronione specjalnymi systemami. Dzięki temu nikt nie weźmie kredytu lub pożyczki na Twoje nazwisko czy PESEL.
W jaki sposób chroni się klienta w sieci?
System wnioskowania składa się z paru etapów. Polega to nie tylko na tym, że wnioskodawca uzupełnia rubryki formularza. Przecież każdy mógłby wpisać dowolną rzecz, prawda? Wobec tego firmy pożyczkowe oczekują, że klient potwierdzi zdeklarowane informacje. Potrzebne są zatem informacje z dowodu osobistego, takie jak numer dokumentu, data jego wydania i data ważności. Weryfikacji podlega też numer telefonu klienta oraz jego adres mailowy.
Bardzo ważną częścią całej procedury jest weryfikacja tożsamości. Odbywa się to różnie, w zależności od firmy pożyczkowej. Wielu pożyczkodawców prosi o wykonanie przelewu weryfikacyjnego za 1 zł. Kiedy indziej dostępne są aplikacje Kontomatik bądź Instantor. Czasami, oprócz tego klient weryfikowany jest dodatkowo – poprzez rozmowę telefoniczną lub wideo. Niewykluczone, że pożyczkodawca poprosi Cię o przesłanie zdjęcia bądź skanu dowodu osobistego. Alternatywną metodą weryfikacyjną jest także zdjęcie twarzy. To wszystko sprawia, że pożyczkodawca ma 100% pewności, że osoba, której dane widnieją we wniosku to ten sam człowiek, który siedzi po drugiej stronie komputera albo smartfona.
Jak poznać, że dana pożyczka online jest bezpieczna?
KNF prowadzi rejestr instytucji pożyczkowych, który jest dostępny za darmo. Znajdziesz tam informacje o zarejestrowanych, a więc spełniających wymogi prawach firmach. Jeśli chcesz sprawdzić konkretnego pożyczkodawcę, to znajdź na jego stronie informacje o firmie, a następnie wpisz je w rejestr. Jeśli się pojawią, będzie to oznaczało, że masz do czynienia z zaufanym podmiotem. Ponadto takowe współpracują z nam, czyli Pożyczką na 5. Możesz u nas zawnioskować, mając pewność, że zarówno Twoje dane jak i pieniądze będą na 100% bezpieczne.
Kiedy mogą się pojawić realne zagrożenia przy wnioskowaniu o pożyczkę online?
Zagrożenie na pewno wystąpi wtedy, gdy podasz swoje dane na stronie należącej do niezweryfikowanego podmiotu. Ale najbardziej niebezpieczne są wiadomości, które przychodzą bez powodu. Nie wnioskowałeś, nie brałeś żadnego zobowiązania, a na maila dostajesz nagle wiadomość od rzekomego „pożyczkodawcy”, który zachęca Cię do kliknięcia w podejrzany link. Nie można tego absolutnie robić! Najlepiej będzie, jeśli zablokujesz adresata, a wiadomość usuniesz. W przeciwnym razie możesz bardzo łatwo paść ofiarą cyberprzestępstwa.