Jeżeli po uzyskaniu finasowania z firmy pozabankowej postanowisz zrezygnować z produktu i w odpowiednim czasie podejmiesz formalne kroki, to wówczas to działanie zakończy się sukcesem. W Polsce masz prawo odstąpić od umowy pożyczki, jeżeli spełnisz dwa warunki.
Pod jakimi warunkami można odstąpić od umowy pożyczki?
Zgodnie z artykułem 53 Ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim masz prawo do odstąpienia od umowy kredytu konsumenckiego – a więc także pożyczki ratalnej. Musisz jedynie spełnić dwa warunki:
- dostarczyć pożyczkodawcy oświadczenie o odstąpieniu od umowy pożyczki,
- oświadczenie od umowy pożyczki wysłać w ciągu 14 dni od zawarcia umowy.
Jeżeli chodzi o datę wysyłki oświadczenia, to w przypadku listu Pocztą Polską liczy się data stempla pocztowego. Chodzi tu o dzień, w którym nadasz list. Ważne, żeby był to maksymalnie 14 dzień od momentu podpisania umowy. List może dojść później, np. 18 dnia, ale jeżeli był wysłany max. do 14 dnia, to wówczas wszystko się zgadza. Niektórzy pożyczkodawcy akceptują oświadczenia wysłane drogą mailową w formie skanu lub zdjęcie, a niekiedy nawet wystarczy napisać maila z informacją w tej sprawie. Jednak zachowaj uwagę. Warto czytać regulamin pożyczkodawcy. Jeśli nie zachowasz wymaganej formy złożenia oświadczenia, to nie zostanie ono zaakceptowane.
Przykład. Pan Bronisław zaciągnął skutecznie pożyczkę ratalną 1 sierpnia 2024 r. na kwotę 2000 zł. Jednak po tygodniu zmienił zdanie. Pragnie wobec tego odstąpić od umowy. Ustawowo termin złożenia oświadczenia o odstąpieniu mija 15 sierpnia. Pan Bronisław wysłał więc dokument do pożyczkodawcy dnia 8 sierpnia. Udało mu się zatem skutecznie odstąpić od umowy. Teraz Pan Bronisław ma 30 dni na oddanie rzeczonych 2000 zł. W jego przypadku termin płatności mija 7 września 2024 r.
Jak odstąpić od umowy pożyczki?
Pożyczkodawca powinien Ci dostarczyć wzór oświadczenia odstąpienia od umowy pożyczki. Wystarczy, że wypełnisz taki formularz i odeślesz do firmy pożyczkowej. Jednak nie masz obowiązku z tego korzystać. Możesz zgodnie z prawem napisać oświadczenie np. na komputerze. Oto, co powinno zawierać:
- datę w prawym górnym rogu,
- nazwę pożyczkodawcy i jego adres pod datą,
- Twoje dane wraz z adresem i danymi kontaktowymi, z lewej strony nieco niżej poziomu nazwy odbiorcy,
- pośrodku nazwę dokumenty, czyli OŚWIADCZENIE O ODSTĄPIENIU OD UMOWY POŻYCZKI NR…. tutaj należy przepisać numer z umowy pożyczki,
- poniżej informację o odstąpieniu od umowy, można też ewentualnie przywołać wspomniany art. 53 Ustawy o kredycie konsumenckim.
Warto wiedzieć, co powinno się znaleźć w oświadczeniu, gdyż czasami możesz zgubić wzór albo takowy, z różnych powodów może do Ciebie nie dotrzeć.
Ile kosztuje odstąpienie od umowy pożyczki?
Jeżeli skutecznie złożysz oświadczenie we wspomnianym terminie 14 dni, to wówczas nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. Jednakże w ciągu kolejnych 30 dni musisz dokonać zwrotu kwoty, która została Ci pożyczona. Gdyby doszło do przekroczenia tego terminu, to firma pożyczkowa ma prawo naliczyć odsetki za zwłokę w spłacie i wtedy faktycznie będzie Cię to już kosztowało. Ponadto pożyczkodawca ma prawo wszcząć postępowania windykacyjne, a następnie egzekucyjne względem Ciebie.
Czy odstąpienie od umowy to jest to samo, co wypowiedzenie umowy pożyczki?
Niekiedy możemy spotkać się z tym, że odstąpienie od umowy pożyczki jest traktowane tak samo jak jej wypowiedzenie. Jest to nieprawidłowe rozumienie tych dwóch pojęć, gdyż oznaczają one dwie zupełnie inne sytuacje. Odstąpienie powoduje, że powracamy do stanu sprzed zawarcia umowy, tzn. jest to traktowane tak, jakbyśmy nigdy nie pożyczyli pieniędzy – choć prawnie klienta obowiązuje oddanie kwoty, jeśli ta została my wypłacona. Natomiast wypowiedzenie jest jednostronnym aktem ze strony pożyczkodawcy, które może mieć miejsce w szczególnych okolicznościach. Na przykład, jeżeli klient zaprzestaje spłaty rat pożyczki, to wówczas – po bezskutecznych wezwaniach do zapłaty i informacji o możliwości restrukturyzacji zadłużenia – pożyczkobiorca może otrzymać wypowiedzenie umowy z zachowaniem 30-dniowego okresu wypowiedzenia.
Interesuje Cię zaciągnięcie pożyczki ratalnej? Skorzystaj z jednej z platform:
Albo zapoznaj się bezpośrednio z ofertami naszych partnerów: