Do Biura Informacji Kredytowej przekazywane są dane na temat klienta. Dzieje się to za każdym razem, gdy wnioskujesz o zobowiązanie, ale też wtedy, gdy spłacasz dług lub spóźniasz się ze spłatą. Dotyczy to także pozabankowych pożyczek ratalnych. Jeśli interesuje Cię finansowanie, a masz negatywną historię kredytową, to musisz koniecznie sprawdzić, czy możliwe jest czyszczenie bazy BIK.
Czysta baza BIK – kiedy jest ważna?
Baza BIK może być faktycznie czysta, jeśli nigdy nie składałeś wniosku ani nie korzystałeś z produktu finansowego – takiego jak np. pożyczka ratalna z Pożyczka na 5. Wówczas musimy mówić o braku historii kredytowej. Jednak w dość powszechnym użyciu językowym czyszczenie bazy BIK oznacza „wymazanie” negatywnych informacji. Skasowanie danych na temat tego, że nie wywiązywałeś się w przeszłości z płatności.
Pozytywna historia kredytowa jest kluczowa wtedy, gdy staramy się o nowe zobowiązania. Jeśli ktoś ma negatywne wpisy, to naturalnie będzie chciał wyczyścić BIK. Trzeba jednak zastanowić się dobrze nad tym, co takie „czyszczenie” naprawdę oznacza.
Czy firmy oferujące „czyszczenie BIK” są wiarygodne?
W internecie czasami można trafić na ofertę firmy, która proponuje „czyszczenie bazy BIK”. Oczywiście oferuje taką „usługę” nie za darmo, lecz za opłatą. Od razu musimy powiedzieć, że firma zewnętrzna nie wyczyści Twojej historii kredytowej. Takie firmy wykorzystują to, że klienci są zdesperowani i być może nie posiadają wiedzy na temat tego, co faktycznie mogą zrobić w sprawie swojego BIK-u.
Wiedz, że jeśli zapłacisz za tego typu usługę, to nie tylko wyrzucisz pieniądze w błoto. To także może się wiązać z manipulowaniem informacją czy fałszowaniem dokumentów. W konsekwencji możesz ściągnąć na siebie poważniejsze kłopoty prawne.
Czy samemu można przeprowadzić czyszczenie bazy BIK?
Prawda jest tak, że w kwestii poprawy swojej zdolności kredytowej możesz polegać tylko na sobie. Istnieje pewne informacje, które można legalne usunąć z BIK-u. Są to:
- Długi, przy których opóźnienie w spłacie nie wyniosło więcej niż 60 dni. Jest to przypadek, w którym spóźniasz się z płatnością w ciągi 1-60 dni od terminu spłaty. Taka informacja pojawi się w BIK. Natomiast już po spłacie długu możesz wycofać zgodę na przetwarzanie danych w instytucji, która udzieliła Ci finansowania.
- Długi, przy których opóźnienie w spłacie wyniosło więcej niż 60 dni. Taki wpis także pojawi się w BIK-u. Jakkolwiek wówczas nie pozostaje Ci nic innego jak odczekać 5 lat od momentu spłaty ostatniej raty. Dopiero wówczas wpis zniknie z bazy.
- Nieprawdziwe i nieaktualne informacje o długach. BIK usunie te dane na Twój wniosek. Natomiast wniosek musisz przekazać do podmiotu, który takie dane przekazał do BIK.
Czy są takie wpisy, których nie da się usunąć?
Jeżeli zależy Ci na czasie, to na pewno nie usuniesz szybko tych wpisów, które dotyczą długów przeterminowanych o ponad 60 dni. Przy czym pamiętaj, że bank lub firma pożyczkowa musi Cię poinformować o zamiarze wpisania do BIG InfoMonitor. Od tego zaś musi minąć 30 dni. Dopiero wówczas w BIK znajdą się informacje, których nie usuniesz przez kolejnych 5 lat.