Właśnie w tej chwili niejeden dłużnik siedzi w swoim domu i martwiąc się, zadaje sobie pytanie: „kiedy odwiedzi mnie komornik?”. Z jednej strony istnieją okoliczności, uzasadniające ciężar takiej zgryzoty, z drugiej zaś do egzekucji wcale tak szybko nie dochodzi. Zazwyczaj poprzedzone jest to całym szeregiem innych działań (tzw. windykacja) i zajmuje to dość sporo czasu, więc dłużnik ma spore szanse na wcześniejsze uregulowanie należności na rzecz wierzyciela i pozbycie się problemu.
Czy komornik przychodzi od razu do dłużnika?
Jeśli i Ty pytasz dziś: „czy zaraz odwiedzi mnie komornik?”, to wiedz, że wcale nie musi to być tak szybko. Wręcz przeciwnie. Najpierw wierzyciel prowadzi czynności windykacyjne wobec dłużnika. Są takie działania jak wysyłanie wezwań do zapłaty, monitów czy kontakt telefoniczny. Wierzyciel może przekazać sprawę do firmy windykacyjnej, która także będzie informowała klienta o zadłużeniu i przypominała o konieczności dokonania płatności. Dopiero po pewnym czasie w grę włączy się komornik sądowy.
Masz więc dość spore szanse na uniknięcie najczarniejszego scenariusza. Przykładowo, jeśli zaprzestaniesz spłaty rat pożyczki i otrzymasz stosowne wezwania od firmy pożyczkowe, to reaguj jak najszybciej. Nie warto zwlekać. Zapłać od razu, gdy tylko możesz. To pozwoli Ci skutecznie uniknąć komornika u Twego progu.
Kiedy odwiedzi mnie komornik?
Komornik odwiedzi Cię wówczas, gdy wierzyciel skieruje sprawę do sądu, zaś sąd wyda tytuł natychmiastowej wykonalności dla tej sprawy. Jednak wcale nie musi być tak, że komornik od razu przyjdzie do domu. W pierwszej kolejności będzie chciał zająć rachunek bankowy, pozostawiając Ci tam jedynie niezbędne do życia, ustawowo określone środki, a resztę wynagrodzenia zabierając na poczet spłaty. Dopiero, gdy to okaże się nieskuteczne, może Ci grozić wejście do mieszkania. Wtedy komornik zabierze rzeczy o znacznej wartości finansowej bądź zajmie ruchomości takie jak samochód, rower, itp.
Jakie konsekwencje mnie czekają po odwiedzinach komornika?
Wizyta komornika zawsze namnaża dłużnikowi problemów. Już wcześniej będzie on wpisany przez wierzyciela do baz BIK i KRD. Odbędzie się to w ramach wspomnianej wcześniej windykacji. Natomiast skutki egzekucji komorniczej będą o wiele bardziej opłakane. To nie tylko zajęcie pieniędzy dłużnika czy rzeczy należących do niego. To także kolejny wpis do BIK z informacją, że komornik podjął taką czynność. Wpłynie to w sposób bardzo negatywny na historię kredytową, gdyż praktycznie uniemożliwi Ci zaciągnięcie kolejnych zobowiązań przez następnych 5 lat.
Co robić, żeby komornik nie zapukał do moich drzwi?
Niestety, gdy sprawa trafiła już do sądu niewiele można zrobić. Jedynym wyjściem jest natychmiastowa spłata zadłużenia. Zadziała to też prewencyjnie, o czym już wspominaliśmy. Natomiast, jeżeli nie możesz zapłacić długu, to musisz się niestety pogodzić z egzekucją. Komornik zajmie Ci konto bankowe w celu pobierania części pensji aż do momentu odzyskania należności przez wierzyciela. Może też zająć Twój majątek ruchomy, bądź skonfiskować sprzęty elektroniczne. W przypadku ściągalności długu z pożyczek ratalnych powinno być to wystarczające. Niemniej, tak czy siak jest to potężny, emocjonalny cios dla dłużnika.
Jesteś już w tak trudnej sytuacji, że komornik faktycznie zaraz Cię odwiedzi? A może znasz kogoś, kto to dotyczy? Dowiedz się więcej z artykułu: Jak przebiega postępowanie egzekucyjne?