Sankcja darmowego kredytu powoduje, że klient nie płaci za zobowiązanie. Brzmi to bardzo korzystnie, jednak nie jest standardem na rynku finansowym. Do takiej sytuacji może dość tylko w szczególnych okolicznościach. Pożyczka, która z początku opiewała na konkretną sumę do spłaty (wraz z odsetkami) nagle sprowadza się do tego, by klient oddał jedynie te pieniądze, które pożyczył.
Sankcja darmowego kredytu – czym jest?
Jest to nic innego jak kara dla instytucji finansowej za to, że nie przestrzegała prawa. Ustawa o kredycie konsumenckim szczegółowo reguluje kwestie pożyczania i oddawania pieniędzy. Definiuje pojęcie kredytu konsumenckiego. Nie jest to jedynie produkt, który znajdziesz w banku, ale też pożyczki ratalne, udzielane przez firmy pozabankowe. Sam pożyczkodawca może się przychylić do oświadczenia klienta i stwierdzić, że pożyczka musi być darmowa. Jednakże, gdy to nie nastąpi, to wówczas sprawa toczy się przed sądem. W przypadku pozytywnego wyroku dla klienta, tenże jest zobowiązany do zwrotu tylko samego pożyczonego kapitału. Nie zwraca żadnych odsetek, prowizji czy innych dodatkowych kosztów.
Sankcja darmowego kredytu może Ci przysługiwać jedynie wtedy, gdy w umowie pożyczkowej znajdują się poważne wady. Tzn. wówczas, gdy mamy do czynienia z naruszeniem przepisów wspomnianej już Ustawy o kredycie konsumenckim.
Czy firma pożyczkowa sama stwierdzi, że nie musisz ponosić kosztów?
Nie, firma pożyczkowa sama z siebie nie odezwie się w tej sprawie do klienta. Inicjatywa leży tutaj po stronie pożyczkodawcy. Najpierw musi on zauważyć, że jego umowa jest wadliwie skonstruowana. Może także skorzystać z pomocy prawnika, który przeanalizuje dla niego tę treść. Potem należy w odpowiedniej formie poinformować firmę pożyczkową. Może ona wówczas przychylić się do Twoich obserwacji. Ale gdy to nie nastąpi, to możesz wówczas jedynie skierować sprawę do sądu.
Jakich wad wypatrywać w umowie pożyczkowej?
Ustawa przewiduje aż 20 kategorii okoliczności, przy których zachodzi sankcja darmowego kredytu. Dla kogoś, kto nie zna się na prawie, może to być dość zagmatwana materia. Praktyka pokazuje, że najczęściej pożyczka zmieni się w bezpłatną wówczas, gdy:
- pożyczkodawca błędnie wyliczy RRSO,
- wystąpią odsetki od prowizji,
- w umowie znajdą się przepisy wprowadzające nierówność kontraktową,
- pojawiają się błędy w formule zmiany oprocentowania pożyczki,
- firma pożyczkowa nie określi wysokości odsetek przy odstąpieniu od umowy, albo określi je w sposób błędny,
- całkowita kwota pożyczki będzie inna, niż wypłacona klientowi suma,
- zabraknie informacji na temat odsetek przeterminowanych,
- pozaodsetkowe koszty pożyczki będą zbyt wysokie,
- poziom odsetek będzie wyższy od limitu wskazanego w ustawie.
Jak uzyskać darmową pożyczkę?
Przede wszystkim konsument powinien napisać oświadczenie woli w tym zakresie. Jest to dokument, w którym musisz wskazać wadliwe przepisy. Posiłkuj się ustawą. Zaznaczaj, który konkretnie artykuł ustawy złamała firma pożyczkowa. Podpisz własnoręcznie gotowe oświadczenie. Dostarcz je pod wskazany adres – tradycyjną pocztą lub drogą mailową. Firma najprawdopodobniej odpowie Ci w ciągu dwóch tygodni. Jeżeli nie zgodzi się z Twoim oświadczeniem, to wówczas pozostaje Ci sąd.
Czy istniej duża szansa, że trafi Ci się sankcja kredytu darmowego?
Firmy pożyczkowe starają się, by ich umowy zawierały prawidłowe przepisy. Wśród firm, które znajdziesz za pośrednictwem portalu Pożyczka na 5 najprawdopodobniej nie znajdziesz takiej, która postąpiłaby wbrew ustawie, Mimo wszystko zawsze czytaj umowy dokładnie. W razie jakichkolwiek wątpliwości nie czekaj, tylko staraj się wyjaśnić sprawę. Ostatecznie chodzi o Twoje pieniądze, więc masz tutaj do realizacji swój interes.