Posiadając zobowiązanie wobec wierzyciela musisz terminowo uregulować należność. Niestety, może się zdarzyć, że przekroczysz termin płatności i to znacznie. Zrodzi to szereg kłopotów. Naturalnym będzie to, że wierzyciel zechce odzyskać swoją należność. Ma prawo podjąć więc działania wobec Ciebie, ale tylko takie, na jakie zezwala mu prawo, natomiast nie może przekraczać jasno wytyczonych granic. Warto znać zarówno jedne jak i drugie, dzięki czemu będziesz wiedzieć, czego możesz się spodziewać, a także kiedy jak należy reagować na nadużycia wierzyciela.
Kiedy powstaje przeterminowany dług?
Jest to bardzo proste do wyjaśnienia – dług staje się przeterminowany wtedy, gdy przekroczysz wyznaczoną datę płatności. Wystarczy jeden dzień. Przykładowo, jeśli termin spłaty pożyczki ratalnej, którą zaciągnąłeś na portalu Pożyczka na 5 upływa 2 grudnia, to już 3 grudnia można mówić o przeterminowanym długu. Już pierwszego dnia Twojego spóźnienia wierzyciel ma prawo rozpocząć wobec Ciebie postępowanie windykacyjne.
Jakie prawa ma wierzyciel?
Wierzyciel może:
- wysyłać monity i wezwania do zapłaty,
- kontaktować się z dłużnikiem telefonicznie,
- wysyłać przedsądowe wezwania do zapłaty,
- wynająć firmę windykacyjną, która będzie prowadziła czynności w jego imieniu,
- poinformować BIK o zaległości już po jednodniowym spóźnieniu zapłaty,
- zgłosić dłużnika do baz dłużników, takich jak BIG i KRD,
- wnioskować u komornika do rozpoczęcia postępowania egzekucyjnego.
Czego wierzyciel nie może zrobić wobec dłużnika?
Choć uprawnienia wierzyciela w odzyskiwaniu długu są szerokie, to jednak nie nieograniczone. Wierzyciel nie może:
- nękać dłużnika zbyt częstymi telefonami,
- nachodzić dłużnika w jego miejscu zamieszkania,
- nachodzić dłużnika w miejscu jego pracy,
- wypytywać o dłużnika i o dług osoby trzecie,
- publikować dane osobowe dłużnika,
- stosować groźby karalne,
- przemocą lub podstępem próbować odzyskać należność,
- wynająć osoby trzecie do przemocowego odzyskania długu.
Co zrobić, jeśli wierzyciel przekroczył swoje prawa?
W relacji wierzyciel a dłużnik rzadko dochodzi do naruszenia prawa przez tego pierwszego. Jednak, kiedy to się zdarzy, nie pozostawaj obojętny. Reaguj przy tym adekwatnie do sytuacji. Jeżeli dłużnik nęka Cię telefonami, to na początku poproś o zaprzestanie. Gdyby Cię nachodził, również stanowczo wyraź swój sprzeciw wobec takiego zachowania. W przypadku, gdyby stosował groźby karalne wobec Ciebie, albo przemocą próbował odzyskać dług, wezwij policję. Gromadź w międzyczasie dowody. Przykładowo, jeśli codziennie dostawałeś kilkanaście lub kilkadziesiąt połączeń telefonicznych od wierzyciela, to nie usuwaj tego z zapisu telefonu. Możesz potem w sądzie pokazać, jak dłużnik postępował.